خانه سخنی با اولیاء تأثیر نماز بر جسم
سخنی با اولیاء - ۱۷ مهر ۹۷

تأثیر نماز بر جسم

برخی از کارشناسان معتقدند نماز خواندن ،تنها غذای روح انسان نیست بلکه جسم انسان ها را نیز تقویت می کند و آن ها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد.
به گزارش دبستان غیر دولتی نور مهر وقتی چشم ها در حالت نماز ثابت می ماند ، جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد.ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی مانند نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی این حالت باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.
ایستادن د رحالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه را که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است ، تقویت می کند واین عمل باعث می شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد.تقویت ماهیچه های شکم ، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن،سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز خواندن و رکوع در نماز است .
کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در متعادل کردن سمپاتیک مؤثر است.
مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن ،ساق پاو ران ها می شود وبه این ترتیب به جریان خون در قسمت های مختلف بدن سرعت می بخشد.
تنظیم متابولیسم بدن ،فراهم کردن زمینه از بین رفتن اکثر بیماری ها از بدن ،کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی از دیگر خواص رکوع در نماز است.
سجده نیز ستون مهره های بدن را تقویت کرده و درد های سیاتیک را آرام می کند.سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه ، پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.
سجده همچنین باعث افزایش جریان خون د رسر شده که این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و طراوت پوست می شود.
حالت سجده به واسطه باز شدن مهره ها از یکدیگر باعث کشیده شدن اعصابی که قسمت های مختلف بدن را به مغز وصل می کند شده و این اعصاب را در یک حالت تعادلی قرار می دهد که این هم برا ی سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است.
سجده باعث آسودگی وآرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد.
استحکام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران ها، کمک به نفخ معده و روده، بهبود فتق، از خواص نشستن بعد از نماز است.
روشن است که نماز فلسفه خاص خود را دارد که همانا معراج مؤمن و مایه قرب به حق است و آن را باید فقط برای خداوند تعالی خواند و نه به انگیزه فواید و آثاری از این دست.
منبع:مجله موفقیت شماره۱۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

پروازی به مقصد آسمان

مینویسم تا یادم نرود: تمام اقتدار میهنم را از پرواز شما دارم،این روزها بیشتر از همیشه شرمن…