شهیدی که در محراب نماز به آرزویش رسید

یاد جمله ای افتادم که بزرگی می گفت:همه مارا برای شهادت آفریده اند و برای رسیدن به آن باید خودمان راهش را پیدا کنیم. به گزارش دبستان غیر دولتی...

یاد جمله ای افتادم که بزرگی می گفت:همه مارا برای شهادت آفریده اند و برای رسیدن به آن باید خودمان راهش را پیدا کنیم.

به گزارش دبستان غیر دولتی نور مهر؛شهادت فقط مخصوص مردان خداست یعنی کسانی که دست از دنیا کشیده اند و از دنیا دل کندند و جسم و روحشان را متوجه انوار الهی کردند و خالصانه برای رضایت الهی کار انجام می دهند.

این جمله یک شعار نیست بلکه واقعیتی است غیر قابل انکار،واقعیتی که همه شهدای ما آن را در عمل انجام می دادند این شهدا را می توان در طول تاریخ یافت.

یکی از شهدایی که در بهرین زمان و مکان به این درجه بلند مرتبه نائل شد شهید محمد صدوقی است ،شهدیدی که لحظه ای آرزوی شهادت را از ذهن خود فراموش نمی کرد و همیشه از خدای خود طلب شهادت می کرد.

در روز ۸ صفر ۱۳۲۷ در یزد به دنیا آمد. وی از نسل شیخ صدوق است پدرش ملا ابوطالب و جد دوم او علامه ملا محمدمهدی کرمانشاهی بود که بر اثر درگیری با فتحعلی شاه قاجار به یزد تبعید شد. محمد صدوقی در ۷ سالگی، پدر و در ۹ سالگی مادرش را از دست داد و پسرعمویش ـ ملا محمد کرمانشاهی (مدفون در یزد) ـ سرپرستی او را برعهده گرفت که بعدها صدوقی داماد وی شد.

تحصیلات علوم دینی را در مدرسه عبدالرحیم‌خان یزد آغاز کرد و در سن ۲۱ سالگی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت، اما پس از مدت کوتاهی به دلیل کمبود امکانات و سرمای بی‌سابقه اصفهان، به یزد بازگشت و یکسال بعد در سال ۱۳۴۹ به قم مهاجرت کرد و به تحصیل و بعد از آن تدریس در این شهر پرداخت.

وی در سال ۱۳۴۲ از حامیان روح‌الله خمینی بود و پس از پیروزی انقلاب، نماینده مردم یزد در مجلس خبرگان قانون اساسی و امام جمعه این شهر شد.

در تاریخ ۱۰ رمضان ۱۴۰۲ هجری قمری و روز جمعه یازدهم تیرماه ۱۳۶۱ هجری شمسی یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به نام رضا ابراهیم‌زاده، در عملیاتی انتحاری، پس از اقامه نماز جمعه به او نزدیک شد و پس از دست دادن او را در آغوش گرفت. قبل از هر اقدامی در یک لحظه کمربند انتحاری نارنجک‌های همراه فرد انتحاری (ابراهیم‌زاده) که به دور کمر خود بسته بود، منفجر شد. صدوقی و فرد مهاجم در دم کشته شدند و یکی از محافظان حلقه یک او به نام احمدرضا سلطانی از ناحیه کمر به پایین به دلیل اصابت ترکش زخمی شد و بعد از آن نیز چهار نفر از بانوان بر اثر ازدحام جمعیت درگذشتند. پیکرش در مسجد حظیره (روضه محمدیه) یزد دفن گردید.

این مختصری از زندگی نامه چهارمین شهید محراب شیخ محمد صدوقی بود که همانند مولای خود در ماه مبارک رمضان،در محراب مسجد و در نماز جمعه به دست خوارج زمان خود به شهادت رسید.

یاد و نامش همیشه پر رهرو باد.

دسته بندی‎ها
فعالیت های پرورشی
بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

*

*

پست ها

پست های مرتبط