خانه سخنی با اولیاء عوامل تربیت از دیدگاه شهید مطهری/تقویت اراده
سخنی با اولیاء - ۱۰ مهر ۹۷

عوامل تربیت از دیدگاه شهید مطهری/تقویت اراده

انسان، موجودی تربیت پذیر است و بر اثر تربیت درست می تواند به عالی ترین مدارج روحی، معنوی و علمی دست یابد.

به گزارش دبستان غیر دولتی نور مهر؛انسان، موجودی تربیت پذیر است و بر اثر تربیت درست می تواند به عالی ترین مدارج روحی، معنوی و علمی دست یابد. برای رسیدن به چنین هدفی والا، عواملی لازم است که از جمله آنها، تقویت اراده و به کار گرفتن آن است. شهید مطهری در این باره می گوید:
هر مقدار که اراده قوی تر باشد، بر اختیار انسان افزوده می شود و انسان، بیشتر مالک خود و کار خود و سرنوشت خود می گردد. هیچ مکتبی در دنیا پیدا نمی شود که به این اصل اعتقاد نداشته باشد که اراده در انسان باید تقویت شود. مثلاً اگر انسان می خواهد بچه را تربیت کند، باید کاری بکند که اراده در وجودش تقویت شود. راجع به مسئله اراده و به تعبیر دیگر، تسلط بر نفس، دستورهای فراوانی با عنوان تقوا و تزکیه نفس آمده است.
امیرالمؤمنین علی علیه السلام تعبیری دارند بسیار عالی، اول درباره خطا و گناه می فرماید: «اَلا وَ اِنَّ الخَطایا خَیلٌ شُمُسٌ، حُمِلَ عَلَیها اَهلُها؛ مَثل گناهان؛ مَثل اسب های چموش است که اختیار را از کف سوار می گیرند.» سپس درباره تقوا که نقطه مقابل آن است، می فرماید: «اَلا وَ اِنَّ التَّقوی مَطایا ذُلُلٌ؛ همانا مثل تقوا، مَثل مرکب های رام است که اختیار مرکب در دست سوار است، نه اختیار سوار، دست مرکب.»
بنابراین، در اینجا سخن از تقویت اراده است و اینکه به سبب تقوا، انسان، صاحب اراده و بر نفس خود مسلط می شود و در نتیجه، به سوی تربیتی درست گام برمی دارد.
پیام متن:
۱. تقویت اراده، عاملی مهم در تربیت انسان است.
۲. تقوا سبب تقویت اراده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

پروازی به مقصد آسمان

مینویسم تا یادم نرود: تمام اقتدار میهنم را از پرواز شما دارم،این روزها بیشتر از همیشه شرمن…